Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti

KORYKOS 2018 JÜRİ SUNUMLARI 14-15 EYLÜL’DE OLBA EVİ’nde..

14 Eylül 2018 @ 19:00 - 21:00

KORYKOS 2018 Uluslararası Fotoğraf Yarışması Olba Fotoğraf Derneği’nin ULUSLARARASI FOTOĞRAF PLATFORMUNDA 2. yarışması kısaca 2. markası..
SAFYA AYÇİÇEK YAĞI Mersin’de üretilip Dünya mutfaklarına giren Uluslararası Bir Lezzet.
Korykos 2018 Safya’nın katkıları ile 2 yıldır düzenleniyor..
Geçen yıl 60 ülkeden 2000 fotoğrafı aşan sayıda kare ile katılımı olan yarışmada 13 Eylül tarihinde katılım sona erecek..ak olan yarışmanın
Jüri toplantısı 15-16 Eylül’de yapılacak olan yarışmanın 14-15 Eylül tarihinde jüri sunumları sanat severlerle buluşacak..
Profesör Oktay Çolak,Sandra Trajkovska,Şirzat Temiz,Figen Sarıyıldız bu etkinlikte doyumsuz sunumlarını bizlerle paylaşacaklar..

1970 Yılında Trabzon Çaykara’da doğdu. İşletme ve Sosyoloji lisans eğitimi aldı. Yüksek Lisansını “Fotoğraf Sanatında Renkli Karanlık Oda”, Sanatta Yeterlik eğitimini ise “Portre Fotoğrafı Üzerine” adlı çalışma ile tamamladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik hayatını aynı kurumda, Profesör unvanı ile Enstitü Müdürü olarak sürdürmektedir.

Bir dönem ulusal ve uluslararası yarışmalara katılarak birçok ödül aldı. İspanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovenya gibi ülkelerden altın madalyalar kazandı. Fotoğrafları birkaç müze tarafından kabul edildi. Dünyanın değişik yörelerine fotoğraf amaçlı kültürel geziler yaptı. Fotoğraf ilk başladığı yıllarda doğa, mimari ve manzara ile ilgilenirken sonrasında portre fotoğrafına yöneldi.

Eylül 2003’de ilk kişisel sergisini Taksim Sanat Galerisinde “Doğa”, 2004’ Mayıs ayında Fotografevi Sanat Galerisi’nde ikinci kişisel sergisini “On yılda” başlığı altında fotoğraf severlerle paylaştı. Bu sergileri yurt içi ve yurt dışında birkaç kez sergiledi. 2007 Londra’da, eğitim gördüğü dil okulunda “Callan Okulunda Yaşam”, 2009 yılında, yine Londra’da “50 Ülkeden 50 Yüz” isimli sergisini izleyicilere sundu. 2013 yılında Bursa’da “Cansız Mankenler”, 2016 yılında, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesinde “Zamana Direnen Mekânlar: KAHVEHANELER” isimli kişisel sergilerini açtı. “Doğa”, “On Yılda”, “50 Ülke 50 Yüz” adıyla üç albümünün yanında “Gün Işığında Portre” isimli bir de eğitim kitabı yayımlandı.

1964 yılında Vize/Kırklareli’nde doğdum. 1985 de Boğaziçi Üniversitesi-İşletme
Fakültesi’nden mezun oldum.15 yıl bankacılık yaptıktan sonra 2000 yılında çalışmama kararı aldım ve ayrıldım.
2007 yılında eşimin hediye aldığı fotoğraf makinası ilk fotoğraflarımı çekmeye başladım.
İlk fotoğraf tarzı olarak çiçek makro fotoğraflarını benimsedim ve uzun yıllar doğada çiçek fotoğrafları çektim. Geniş sayılabilecek bir arşiv oluşturdum.
Zaman içinde kırsal gezilerimizde çektiğim yaşam-yaşam tarzı fotoğrafları da beni etkileyen bir başka yön olarak gelişti. İlerleyen yıllarda gezi-kültür fotoğraflarına odaklandım.
Farklı kültürlere sahip yaşam tarzlarını, yüzleri fotoğraflarken hissettiğim heyecan ve duygu yanı sıra tek bir karede bir öykü yakalayabilme ve bunu anlatabilme çabası beni çok mutlu ediyor.
Bu anlamda bir gezi fotoğrafçısı olarak çalışmalarımı sürdürüyorum.

1971 yılının ilkbahar aylarında Aydın’da olur Dünya ile tanışmam. Yıllar yılları kovalarken Elektrik-Elektronik Mühendisliği eğitiminin ardından TÜRKSAT Yer Kontrol Merk. ile başlayan Türk Telekom kariyerim Denizli’ye kadar uzanır. 1999’dan sonra doyduğum yer olur Denizli.

Fotoğraf yolculuğuna başlayışım, teoride 2009 yılı olsa da, pratikte 2011 sonbahar aylarına rastlar. Önceleri, hatıra fotoğrafları çekerken duyduğum mutluluğu, başka fotoğraflar çekerken de duymam üzerine kompakt bir makine edinmemle başlar hikaye. Takip eden yıllarda “nereden başlasam, ne ile başlasam ” derken, benim gibi fotoğraf çekmekten mutluluk duyanları aramamla devam eder.  Peşinden ilk DSLR makinamı edinmem ile bir üst boyuta geçer. 2015 yılında almaya hak kazandığım AFIAP (Sanatçı-Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) ünvanı ve 2016 yılında aldığım bir üst ünvan olan EFIAP ( Excellence AFIAP) ise bu tutkumu sürdürmeme yardım edecektir.

Eşimin büyük desteğiyle başlayan bu yolculuk, DEFSAD‘la (Denizli Fotoğraf Sanatı Derneği) tanışmam ile devam ediyor. Işığı takip edenler ile yolculuğum hayatım boyu sürecek gibi görünüyor.

HenriCartier-Bresson’un da dediği gibi aklımızı, gözümüzü ve yüreğimizi aynı hizaya getirmeye devam…

Sandra Trajkovska, born and raised in Kumanovo, Macedonia  in 1995, enrolled in the studies of technology of furniture and interior design in Skopje at the Faculty of interior design. During her childhood observing and growing up with a father with a good eye for photography she made her first steps towards choosing a life career. First DSLR of her own in her college years help improving the existing talent. In 2017 she became a member of the Photo Club Kumanovo, where she was able to expose her work and take part of exhibitions both on national and international level. The beauty of the ordinary things is what inspires her daily.

1995 yılında Makedonya’nın Kumanovo kentinde doğup büyüyen Sandra Trajkovska, içmimarlık fakültesinde Üsküp’te mobilya ve içmimarlık teknolojisi eğitimi aldı.Çocukluğu boyunca fotoğrafçılıktan hoşlandı.Babası ile birlikte çalışmakla fotoğrafta onun gibi iyi bir bakışa-göze sahip olarak büyüdü,

Bu onun kariyer planını yapması için ilk adımlardı.Üniversitede edinmiş olduğu ilk DSLR’si yetenekleri geliştirmesi için yardımcı oldu. 2017 yılında, çalışmalarını sergileyebileceği hem ulusal hem de uluslararası düzeyde fotoğraf aktivitelerinde yeralan Photo Club Kumanovo’ya üye oldu. Sıradan şeylerin güzelliği, ona ilham vermekte.

Detaylar

Tarih:
14 Eylül 2018
Saat:
19:00 - 21:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi

Detaylar

Tarih:
14 Eylül 2018
Saat:
19:00 - 21:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi