Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti

MARUF ŞİNİK 26 EYLÜL’DE OLBA EVİ’NDE..

26 Eylül 2018 @ 19:00 - 21:00

26 Eylül akşamı Sevgili Maruf Şinik Olba Üyeleri ve takipçisi dostlara Görsel bir şölen sunacak ve Fotoğraf kuramları ile bağdaştırarak Görsel Okuryazarlık ve bir fotoğrafı okumak hakkında beyinlerimizi farklı bir yöne bakmaya alıştıracak..Kalıplarımızı zorlayacağız bu etkinlik sonrasında..2 saat yerinize çakılı kalacaksınız..Ben saat 20:00’de gitmeliyim diyorsanız,gelmeyin..:))

Kısaca  sunumları ve Maruf Şinik hakkında bilgiler aşağıda paylaşılmaktadır..

Maruf Şinik, 1968 yılında Adana’da doğdu.1986 yılında Ordudonatım Okulu’ndan mezun olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde astsubay olarak görev yapmaya başladı. Sırasıyla Diyarbakır, Kayseri, Şırnak, Irak, Gaziantep ve İstanbul’ da görev yaptı. 2008 yılında emekli oldu.

1993 yılından itibaren Fotoğraf sanatıyla ilgilenmeye başladı. ”Onlar Hep Uzaktalar”, “Yığılmalar “, “Bir Toprak Hikayesi”, Işıkla Çizdiğim Yaşam”,” Kendirciler”, Türkiye’de Hiphop”, “İçebakış” “ Barışarock”  isimli belgesel – fotoğraf  projelerini yaptı.

Ulusal ve uluslar arası fotoğraf yarışmalarında çeşitli derecelerde 62 ödül kazandı.

İngiltere ve Lüksemburg’ta düzenlenen Uluslararası bienallerde Türkiye’yi temsil eden takımda yer aldı.

Yurt içinde 17 Kişisel sergi açtı. Genk ve Brüksel(Belçika)‘de ve Ho Chi Minh City (Vietnam)’ de kişisel sergiler açtı.

“Türk Fotoğrafçılar Kütüphanesi-29” ve “Fotoğrafın Kırk Yıllık Yolcusuyla Bir Günlük Yolculuk” isimli iki fotoğraf albümü/ kitabı yayımlandı.

1991 Yılında TSK Foto-Film Merkezinde Sinema eğitimi aldı. 2005 Yılında Film Yönetmenleri Derneğinde yönetmen yardımcılığı kursunu bitirdi.

1995 yılında Hasan Özgen’in Yönettiği “Korumanın Başkenti Safranbolu” isimli belgeselde kamera asistanı ve fotoğrafçı olarak çalıştı.1998 yılında A.Nesrin Akören’in yönettiği “GAP’ın Kadınları “adlı belgesel filmde yardımcı yönetmen  olarak çalıştı.

Tunç Başaran ve Ömer Uğur ile çalıştı. Çeşitli film projelerinde set fotoğrafçılığı, görüntü yönetmenliği asistanı, yönetmen asistanı ve proje danışmanı olarak çalıştı.

“Boşluk” “Öç” ve “Klein Şisesi” isimli iki kısa film çekti.

“Mesih’in Geçişi” “Beş Benzemez” “ Mezar” “control+Z” adlı kısa filmlerde görüntü yönetmenliği yaptı.

“Karton Gemi” isimli uzun metraj sinema filminde, görüntü yönetmeni olarak çalıştı.

  1. ve 13. Altınkoza Film Festivalinde Adana Sanat Konseyi Temsilcisi olarak Halk jürisinde görev aldı.

Çeşitli üniversitelerde göstergebilim ve fotoğraf okuma ile film çözümlemeleri konularında konuk eğitmen olarak dersler verdi. Halen fotoğraf derneklerinde ve üniversitelerde Görsel okuryazarlık, Temel fotoğraf eğitimi, Fotoğrafta Anlam Yaratma ve Göstergebilim, Sinemada Anlatım Teknikleri ve Film Çözümleme Teknikleri konularında dersler vermektedir söyleşiler düzenlemektedir.

 Yayınlanmış Kitapları

 Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi 29-Maruf Şinik/Antarist-2005

Fotoğrafın Kırk Yıllık Yolcusu ile Bir Günlük Yolculuk-Maruf Şinik -2007 

“Görsel Okuryazarlık ve Bir Fotoğrafı Okumak”

Bu etkinlikte bizi çevreleyen görsel dünyayı görsel materyallerle uğraşan biz fotoğrafçılar tarafından doğru algılayıp onu doğru yorumluyor muyuz bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Biliyoruz ki fotoğraf okuması; fotoğrafı teknik ve içerik olarak değerlendirip, nasıl çekildiklerine dair bir takım sonuçlara ulaşabilmektir, en basit tabiri ile. İçerisinde etkileşim, haz, ilham, derinlikler, sorgulamalar, kültürel ve tarihsel olgular vs. barındırır.

Bunu yaparken sanat ve fotoğraf sanatı üzerinde konuşacağız.  Bu arada resim ve düz yazı okumalarından sonra  bize tüketime sunulan 4 fotoğrafı yeniden üretim süzgecinden geçirerek okuma / yorumlama yapacağız ve benim fotoğraflarımdan 3-4 fotoğrafın ön hikayesini anlatarak fotoğrafın önceden çekilmesi gerektiğine vurgu yapmaya çalışacağım yapacağız.

bu söyleşi arasında da “onlar hep uzaktalar” yaklaşık 20 yıl kadar önce tamamladığım sunumunu yapacagız. Sinematografik bir dille anlatmaya çalıştığım  ve askerin güncesi niteliğindeki bu gösteride bulunan  sandviç tekniğiyle oluşturduğum düşler gibi bölümler sinema diliyle anlatılmaya çalışılmıştır .

Toplam etkinlik süresi 2 saat olacaktır.

Gösteriler

11.06 ( Gezi Olaylarının bir gününü anlatan bir fotograf gösterisi )

GÖLGEYE ÖVGÜ ( Bu zamana değin sokak fotograflarından oluşan bir fotograf gösterisi)

Detaylar

Tarih:
26 Eylül 2018
Saat:
19:00 - 21:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi

Detaylar

Tarih:
26 Eylül 2018
Saat:
19:00 - 21:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi