Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti

MUSTAFA ESER 17 EKİM’DE OLBA EVİ’NDE

17 Ekim 2018 @ 19:00 - 20:00

MUSTAFA ESER

1953 Mersin doğumludur. Mersin’de yaşamaktadır, Serbest Muhasebeci-Mali Müşavir olarak hayatını kazanmaktadır. Deneyimli öğretmen, bilge insan Sevim hanımla evlidir, Burcu ve Güneş isminde iki kız evlat babasıdır.

Mustafa Eser, fotoğrafa 1999 yılında başladı. O güden bu yana çok sayıda yerel, ulusal ve uluslararası karma sergiye katıldı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda 250’den fazla ödül kazandı.

Fotoğraftaki asıl ilgi alanları, “Genel Doğa”, “Doğada Makro” ve “Belgesel Fotoğraf”tır. Bu bağlamda olmak üzere, Genel Doğa ve Doğada Makro çalışmalarının yanısıra, Arkeolojik Alanlar/Tarihi Yerler ve Mersin Yerel Yaşamı’na ilişkin fotoğraflar üretmektedir.

2003-2017 yılları arasında 8 kişisel sergi açtı.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmasında jüri üyesi oldu.

Fotoğraflarından bazıları, yerli ve yabancı kitaplarda, kapak fotoğrafı oldu.

2011 yılında kurulan Mersin Olba Fotoğraf Derneği’nin (MOF) Kurucu Başkanı olan Mustafa Eser, 2016 yılına kadar Başkanlık görevini sürdürdü. 2001 yılından, MOF’un kuruluş aşamasına kadar geçen sürede ise, Mersin Fotoğraf Derneği’nin (MFD) üyesiydi ve 2008-2009 döneminde aynı derneğin (MFD’nin) Başkanlığı’nı yaptı.

Mersin’in en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve Mersin’deki sanat yaşamına çok geniş bir yelpazede hizmet sunan İçel Sanat Kulübü’nde de, 2005-2006 döneminde Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. 2012 yılından bu yana, Konya’da bulunan Sille Sanat Sarayı’nın (SSS) Onursal Üyesidir. Bununla birlikte, Mersin Yerel Tarih Grubu’nun sürekli katılımcısı ve destekçisidir.

BAŞLICA ÖDÜLLER

*  Yunus Nadi Yılın Fotoğrafçısı Ödülü (2014)

*  Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) “Uluslararası Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı-EFIAP Ödülü” (2011).

*  Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi, “Mersin Kent Kültürüne Katkı Ödülü” (2008).

ALBÜMLERİ:

*  “MakroMERSİN – 1001 Çiçek” (2015).

*  “MakroMERSİN – 1001 Kelebek” (2017).

*  “MakroMERSİN – 1001 Doğa” (2018).

Ayrıca, dört fotoğrafçı arkadaşıyla ortak yayınladıkları “Üç Festival 33 Kare” adlı bir albümleri vardır.

EFIAP, Onursal SSS Üyesi.

eser53@gmail.com

www.mustafaeser.net

Proje Hakkında

Çiçek, huzuru; Kelebek, özgürlüğü; Doğa, yaşamı simgeler!..

“MakroMERSİN” isimli üç aşamalı projemi bitirmenin sevincini yaşıyorum.

Üç proje ve üç albüm…

Mersin’de doğdum; Mersinliyim ve altmışbeş yaşındayım. Fakat geriye dönüp baktığımda, çok da uzun bir zaman olmadığını görüyorum.

Denizin dalgaları ve portakal çiçeklerinin kokuları arasında büyüdüm. Ne var ki yaşadığımız şu zamanda, Mersin’in o kendine has zamanlarını, başka bir söyleyişle özgün kültürünü ve doğasını özlüyorum. Şu anki olumsuzlukları yaşayınca, farkedince ve düşününce canım yanıyor.

Oldukça uzun bir süredir doğayı fotoğraflıyorum. Fotoğrafladığım bazı yerlere, daha sonraki zamanlarda tekrar gittiğimde, çok kısa zamanda tahrip edildiğini, insan eliyle değişime uğradığını görüyorum. Gözlerime inanamıyorum. ‘Fotoğrafladığım yer burası mıydı?’ diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Çok üzgünüm Dostlar.

Şu anda elinizde tutmuş olduğunuz albümdeki bazı fotoğrafların gösterdiği yerleri sizin, benim, hiç birimizin tekrar görme şansı yok. Çünkü yok edildiler.

Doğa yok oluyor…

Çok yazık ki bu yok oluşta payıma düşen ise, sadece belgelemek oldu.

Doğayı fotoğraflamak için çok erken saatlerde yollara düşerim. Şehrin neredeyse bütünüyle betonlaşan portresinden çıkıp doğaya uzanmak, huzurlu bir yolculuğun başlangıcıdır benim için. Gün yeni doğuyordur, o an. Sağımda solumda ağaçlar, çiçekler, böcekler uçuşuyor. Coşuyor, mutlu oluyor; bazen bir çocuk gibi, bazen bir genç gibi seviniyor ve yeniden yaşama sevinci duyuyor insan. Bu serüvende günler ayları, aylar yılları kovalıyor; fotoğraflar, albümlere dönüşüyor ve serüvenimi sizlerle paylaşıyorum.

Fotoğraf çekerken mutluyum.

Mutluluk hissimi ve doğa aşkımı sizlerle paylaşıyorum…

Doğa kucak açmış herkesi bekliyor. Lütfen doğayı üzmeyelim. O, hepimizin en güvenilir sığınağıdır, nefes alabileceğimiz yegâne alandır.

Doğa Araştırmaları Sporları ve Kurtarma Derneğinin (DASK) bir yaklaşımı var. Şöyle der:

Ayak izinden başka bir şey bırakma…

Anılardan başka bir şey götürme…

Zamandan başka bir şey öldürme…

Görüntüden başka bir şey alma…

Bu güzel ve anlamlı sözleri hiç akıldan çıkartmamalı.

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) doğa fotoğrafını, “Doğal bir yaşam alanı içinde canlı, evcil olmayan hayvanlar ve tarımsal olarak yetiştirilmeyen bitkiler, jeolojik oluşumlar ve böceklerden buzdağlarına kadar doğal sürecin geniş çeşitliliği” olarak tanımlar ve “doğa fotoğraflarında artistik becerinin en üst düzeyinin kullanılması için her türlü çaba gösterilmelidir” ifadesini kullanır.

İşte üç aşamalı Doğa (Çiçek, Kelebek, Genel Doğa) projemi hayata geçirirken, bu tanım çerçevesindeki bir fotoğraf kaygısı ile üretmeye çalıştım.

Projelerim:

İlk albümüm; “MakroMERSİN 1001 Çiçek”, Eylül 2015’te yayınlandı.

İkinci albümüm; “MakroMERSİN 1001 Kelebek”, Şubat 2017 de yayınlandı.

Üçüncü ve son albümüm; “MakroMERSİN 1001 Doğa” ile projemi tamamlıyorum.

Endemik ve yabanıl bitki çeşidi bakımından Türkiye’nin 3. Şehri Mersin kentine ilk doğa albümünü hediye eden fotoğrafçı olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Beni hiç yalnız bırakmayan, destekleyen, sürekli araştıran ve yol gösteren, hatta pusulam olan eşim Sevim Eser’e ve fotoğraf çalışmalarımı sizlerle paylaşmamı ve buluşmamı sağlayan albüm sponsorum Sayın Yeminli Mali Müşavir İsa Karşı’ya sonsuz teşekkür ederim.

Mustafa ESER

(Nisan 2018-Mersin)

 

 

 

Detaylar

Tarih:
17 Ekim 2018
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi

Detaylar

Tarih:
17 Ekim 2018
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi