Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti

SELMA DEMİRKOL 18 EKİM’DE OLBA EVİ’NDE..”HİNDİSTAN BENİ ÇAĞIRDI.”

18 Ekim 2017 @ 19:00 - 20:00

Selma Demirkol,fotoğrafa gönül vermiş bir fotoğraf sanatçısı..
Olba Fotoğraf Derneği için önemli oyunculardan biriside Sevgili Selma Demirkol..
Dernek Yönetiminde 2. Dönemi,en zor görev Saymanlık ve bugünde daha zor olan Başkan Yardımcılıklarını üstleniyor..
Hindistan seyahati onun için yepyeni keşifler sağladı..Kısaca Hindistan Beni çağırdı diyelim ve 18 Ekim 2017 Çarşamba günü Olba Evi’nde kalan hikayelere tanık olalım..

Selma Demirkol kendisi için ve fotoğraf görüşü hakkında kısaca şöyle söylüyor;

SELMA DEMİRKOL
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. 2012 yılında Mersin Olba Fotoğraf Derneğinde temel eğitim seminerine katıldı.2016 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi. Mersin Olba Fotoğraf Derneği Yönetim Kurulu üyesi aynı zaman da eğitim kadrosunda yeralmakta.
Fotoğrafa gönül verdikten sonra çeşitli uluslararası fotoğraf yarışmalarına katıldı.Bunun sonucunda
2014 yılında Global Photographic Union GPU CR1
2015 yılında”Artıst Fıap”(Afıap)
2015 yılında GPU Aphrodite ünvanlarını aldı.
2016 Fıap kataloğunda fotoğrafı yayımlandı
2014 ”Panorama Mersin” adlı ortak bir projeye imza attı.Bu proje çeşitli illerde sergilendi.Ayrıca aynı isimde bir de katalog oluşturuldu.
FOTOĞRAF
İlkçağlarda ,insanlar; haberleşmek,göç zamanını,av zamanını anlatmak,iletişimi sağlamak için mağara duvarlarına resim çizmişler..Sonrasında resimden fotoğrafa,fotoğraftan sinemaya yıllar boyu çalışılmış.Moti’nin karanlık kutudan bahsetmesinden, Johan Zann’ın tamamen taşınabilir fotoğraf makinesini tasarlaması arasında geçen yıllar boyu süren çalışmalar..Ve Niepse’nin ışık yoluyla dış dünyanın optik görünümünü metal yüzeye kaydetmesi yıl 1826..Daguerre’nin ”Gizli görüntü”yü bulması,Talbot’un kağıdı kullanması,Bayard’ın ilk mizansen kurgusu,Brand kardeşlerin ”Suçlu portreler”çalışması,Rejlander’in tam otuz negatifin karanlık odada birleştirerek oluşturduğu iyi ve kötü arasındaki farkı anlatan ”Hayatın iki yolu ”adlı fotoğrafı…
Bizler bu sevdaya yeni katılanlar olarak ne kadar şanslıyız aslında.Teknoloji sayesinde dijital fotoğraf makineleri ile fotoğraf çekebiliyoruz zorlanmadan.Bilgisayarlarda çeşitli programlarla istediğimiz fotoğrafı yaratabiliyoruz.Tek yapmamız gereken okumak,çalışmak,denemek , gönülden istemek sonrasında deklanşöre basmak.
Tutku,sevgi ve özlem, anlatmak istediğiniz herşeydir fotoğraf..Kendinizi bu büyülü dünyaya bırakın ve zamanı unutun…Fotoğraf aşktır,sevdadır,umuttur,hayatı paylaşmaktır.Kimi zaman sahip olmak istediklerinizi gösterir kimi zaman kaybettiklerinizi hatırlatır.Herşey, gözünüzün gördüğü, parmağınızın dokunduğu bir küçücük düğmeyle başlar.İçine girersiniz o yaşamın,o kişinin hayatını anlatırsınız.Bazen bir çocuğun gülücüğü bazen de yaşamın zorluğunu, derin izlerle yüzüne yansıtmış bir teyzenin hüznünü görürsünüz kadrajınızda.Kendinizi unutursunuz, o anı en iyi, en güzel nasıl ölümsüzleştiririm diye düşünürsünüz..Bazen bir çiçek fotoğraflamak istersiniz bazen de özgürlüğe kanat çırpan kuşları…
Fotoğraf;doğayı yeniden yorumlamak,güzele ulaşmak,değişik teknikler denemek,özgürce anlatmak,geçmişi geleceğe aktarmaktır bazen..Belgelemek,anı yakalamak,biriktirmek,duyguları anlatmak demektir bazen de.. Fotoğraf emek isteyen ,gönül gözüyle görülen gizemli bir dünyadır..
Fotoğraf hayattır..
Hayatın zorluklarını unutmak ,hayatınıza renk katmak ,mutlu olmak,bakış açınızı değiştirmek için fotoğraf çekin…Aslında fotoğraf çekmek için sebep aramanıza gerek yok ….
Fotoğraf hayatın kendisidir.Gönül gözüdür.Gönülden bakabilmektir..

Detaylar

Tarih:
18 Ekim 2017
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi

Detaylar

Tarih:
18 Ekim 2017
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi