Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti

TURAN SEZER 3 EKİM 2018’DE”SESSİZ ADAM” İLE OLBA EVİ’NDE

3 Ekim 2018 @ 19:00 - 20:00

 

Turan Sezer Özgeçmiş

İlk fotoğraf makinem olan Zenith’i 1984 te öğrencilik yıllarımda aldım. Satıcıya fotoğraf makinesini nasıl kullanacağımı sorduğumda güneşli havalarda 125/11, gölgede 60/8 çek demişti. Yıllarca bu iki ayarda beğendiğim aile ve anı fotoğrafları çektim.

Deklanşöre bastığımda makine içinde yanıp sönen biri yeşil diğeri kırmızı ışığın ne olduğunu anlayamamıştım. Yıllar sonra   öğrendiğim bu yanıp sönen ışıkların aslında fotoğrafın olmazsa olmazı ışık ölçüm sistemi olduğunu keşfettim. Bu keşfim ile fotoğraf merakım daha fazla arttı ve fotoğraf benim için hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu.

Katıldığım ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmalarında ödüller aldım ve fotoğraflarım sergilemeye değer bulundu.

FIAP tarafından ( Uluslararası fotoğraf sanatı federasyonu) tarafından 2010 yılında AFIAP ünvanı ile 2011 yılında EFIAP ünvanı ile onurlandırıldım. Farklı illerde birçok fotoğraf gösterilerimi fotoğraf dostları ile paylaştım.  Özellikle doğayı fotoğraflamayı sevmemle birlikte insanı ve yaşamı fotoğraflamaktan büyük keyif alıyorum. Fotoğraf çekemediğim zamanlar büyük sıkıntı hissetsem de fotoğraf ile yaşamak, makine olmasa bile ruhum ile fotoğraf çekmek vazgeçemediğim duygularımdan biridir.

Bana göre fotoğraf Zenith makine içindeki kırmızı ve yeşil ışığın dengesini sağlamaya çalışarak var olan gerçekliğimi dikdörtgen içine sığdırmaktan ibarettir. Fotoğraf doğanın bir parçası olmalı, doğa gibi saflığı, temizliği ve sadeliği yansıtmalıdır.

SERGİ HAKKINDA

Zaman zaman sıkışıp kalır insan hayatın çarkları arasında.

Bir arayış içinde olur.

Farklı yönlere giden yollarda kararsızlık içinde kalır.

Yukarılarda bir yerlerde umut ışığı arar.

Arkasına dönüp bakar bıraktıklarına, her tercihin aslında bir vazgeçiş olduğunu bilerek.

Geçmişi sorgular fütursuzca umursamaz bir şekilde.

Kalabalığın içinde olsada zaman zaman yanlızdır.

İstemesede çıkış bulamadığında sığınır  gereksiz bir dumana.

Korunmak için önlemlerini almalıdır.

Sonunda bir yol çizer kendine

Yöneliş hep ışığa aydınlığa doğru olmalıdır.

Aslında sıradan bir vatandaştır.

Kendi ile barışık olmalıdır doğru yolu bulma adına.

 

Bu duygu seli içinde hazırlanan çalışmada çok az öğe ile anlatım tercih edilmiştir. Tek bir model ile pardesü, şemsiye, şapka, çanta ortak öğelerdir. Mekan yıkılmaya yüz tutmuş ayakta durmakta zorlanan Tarsus eski evleridir ve yıkılmadan destek olacak birilerini beklemektedir.  Yağmur, fırtına, kar hayatın zorluklarını ifade ederken pardesü , şapka, şemsiye bu zorluklardan korunma aracıdır. Sıgara bir kaçış aracı,  saat ise hızla geçen zamanı anlatır. Yöneliş düşünceler içinde olsada karamsarlığa kapılmadan umuda yani aydınlığa doğrudur.

Panoramik ve HDR tekniklerinin kullanıldığı bu realastik Creatif  çalışmada anlatılan kişi ise BEN , sığındığı sigara ise FOTOĞRAF’tır.

 

Detaylar

Tarih:
3 Ekim 2018
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi

Detaylar

Tarih:
3 Ekim 2018
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi