BIOGRAPHY

AleksandarDragishevski was born in 1992, in Kumanovo, Macedonia. In 2013 in Skopje, he got his bachelor’s degree of Design & Multimedia at FON University with a major in graphic design. Besides creating logos and portfolios, he was also engaged in the field of photography. His interest in photography comes up during his high school studies, from amateur photography he develops intense appreciation towards creative self-expression through artistic photography. He has taken part in several state and international photography exhibitions, from which he has been given significant number of awards. Also, he is the secretary and one of the founders of Photoclub ‘Kumanovo’ in Kumanovo and an organizer of ‘Malinski Photo Festival’.

Aleksandar Dragishevski 1992’de Makedonya’nın Kumanovo şehrinde dünyaya geldi. 2013’te Üsküp’te FON Üniversitesi’nde Tasarım,Multimedya ve Grafik Tasarım dalında yüksek lisans derecesi aldı. Logo ve portföy oluşturma yanında fotoğraf alanında da çalıştı. Fotoğrafçılığa olan ilgisi, lise yıllarında yaptığı çalışmalarda ortaya çıkıyor; Fotoğrafçılıkta kendini ifade etme yolunda sanatsal yaklaşımı ile yoğun bir beğeni topluyor. Birçok devlet ve uluslararası fotoğraf sergisine katıldı ve çok sayıda ödül aldı.
Ayrıca, Kumanovo’daki Photoclub ‘Kumanovo’ nun kurucularından ve Genel Sekreteridir.Dünyaca ünlü ‘Malinski Fotoğraf Festivali’ organizatörüdür.

Sergi Hakkında
Unfinished Story-Tamamlanmamış Hikaye
Her insanın görünen yüzünün ardında bitmemiş,yarım kalan bir hikayenin olduğu gerçeğinden hareketle çeşitli portreleri kadrajına alan Makedon sanatçı,üretken ve yeni projeler peşinde makinesini insanlara doğrultup,hikayelerinin tamamlanmasını sağlama gayreti içerisinde..