Başkalaşımlar,Baybars Sağlamtimur’a özel..Sayın Sağlamtimur’un sanat kimliğini açığa çıkartan, “bu da olur mu?” diye düşündürten sergisi Haziran ayında Olba Fotoğraf Derneği ‘on-line’ sergide…

Sergi Hakkında

“Başkalaşımlar”, 2015 yılında hazırlığı tamamlanmış ve ilk defa yine 2015 yılında Mersin’de, İçel Sanat Kulübü Müfide İlhan – Ayşe Uğural Sanat Galerisi’nde izleyici ile buluşmuş bir sergidir. Bu sergide sanatçı, dalgaların kumul alanlar üzerinde bıraktığı ve çoğu zaman üzerine basarak ilerlediğimiz lekelerin dünyasında izleyiciyi büyülü bir yolculuğa çıkarır. Çeşitli canlılar ve insalara ait lekelerin zaman zaman buluştuğu bu görsel kaynaşma alanları, dalgaların, gel-git hareketinin, rüzgarın ve canlıların üzerinde yarattığı etkilerle sürekli yapılmakta, başkalaşıma uğratılmakta ve yeniden yıkılmaktadır. Basit birer leke gibi görünen bu sahalarda hem metaforik, hem de ritmik anlamda büyük bir görsel hazine barınır ve bu hazine çevre ile etkileşim halinde sonsuz bir devinime sahiptir. Sergideki fotoğraflar soyut ile somut, hayal ile gerçek, yokoluş ile varoluş arasındaki çizgide yer alır. Sergideki tüm fotoğraflar Baybars Sağlamtimur’un Evrilme ve Dijital Kanvasta Yağlıboya serilerinde de gözlenen, sanatçıya özgün ‘mavi tonları’ hakimiyetine sahiptir.

Sanatçı Hakkında
Özgeçmiş:
Sanatçı, bilim insanı, akademisyen ve dalış tutkunu olan Baybars Sağlamtimur, 1973 Adana doğumludur.
Su ile ruhsal ve bedensel bağlamda derin bağları bulunan Sağlamtimur, henüz 6 yaşındayken yüzmeyi -Manş denizini yüzerek geçen ilk Türk Kızı- ünvanlı dalış öğretmeni Nesrin Olgun Arslan’dan aldığı eğitimlerle geliştirmiştir. 10 yaşında serbest dalışa, 21 yaşında SCUBA dalışa başlamıştır.
İki ayrı sahada Doktora eğitimi bulunan Sağlamtimur, Türkiye ve dünyadaki ilk sualtı konulu sanatta yeterlik çalışmasını Kocaeli Üniversitesi Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı’nda tamamlamıştır.
Mersin’de ilk defa üniversite bünyesinde “Sertifika” veren fotoğraf kurslarını açmıştır. Üye olduğu süreçte MFD’de, daha sonrasında ise Mersin Üniversitesi’nde, yıllardır verdiği eğitimlerle binlerce fotoğraf öğrencisi yetiştirmiştir.
Halen Mersin Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta, Mersin Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu’nun eğitim danışmanlığını yürütmekte, Mersin Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü; Mimarlık Bölümü; Sanat Tarihi Bölümü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde açtığı derslerle fotoğraf eğitimini lisans ve yüksek lisans öğrencilerine sunmaktadır.
Kişisel ve karma pek çok sergi ve gösteride fotoğraflarını paylaşmış olan Sağlamtimur, ulusal ve uluslararası birçok etkinlik ve yarışmada ödül ve sergilemelere sahiptir. Hayat hikayesi Tekin Ertuğ’un editörlüğünde yayınlanan “Işıkla Resmedenler” kitap serisinde yer almış, Prof. Güler Ertan’ın “Fotoğrafımızda 1960’tan Günümüze” kitabının güncel baskısına da örnek eserleri, fotoğraf görüşü ve özgeçmişiyle dahil olmuştur.
Baybars Sağlamtimur Mersin’de yaşayan ve ilimizde ilk defa AFIAP ünvanı alan kişidir (2007 yılında). Bu yönü ile yabancı yarışmaların ve fotoğraf etkinliklerine katılımın üzerine dikkatleri çekmiştir.
Fotoğrafı, sanatsal üretiminde temel araç olarak kullanan Sağlamtimur son yıllarda özellikle sualtı, manzara, soyut ve başkalaştırılmış fotoğraf teknikleri ile fotoğraflarını oluşturmaktadır. Ana çalışma sahası sualtıdır. Ancak suyla ilgili ‘konuların’ tamamı ilgi alanındadır.
Taşıyıcısı durumunda olduğumuz suyun, bedenimizin %70’ini oluşturan ana bileşenlerden ve canlılık için temel gerekliliklerden bir tanesi olduğundan hareketle, bu maddenin ve içerisindeki canlılığın gizemini -sanat aracılığıyla- yeniden keşfetmeyi sürdürmekte, suyu ve sualtını fotoğraf ve sayısal resim teknikleri yoluyla izleyiciyle buluşturmaktadır.