KostaDupcinov

KostaDupcinov was born in 1985 in Bitola, Macedonia where he lives and works to this day. His love for photography started when he was just a little boy, as he became inspired, watching his grandfather taking and developing photographs.
In 2006, he began working professionally, in a photo studio in his native Bitola, where he photographed various events. He has also worked for the national TV Kanal 5. As a member of Photo Cinema Club Bitola, he started participating in exhibitions in 2011, and since then, has taken part in more than 40 exhibitions, winning various awards for his works.
He is currently a Masters student, studying at FIOFA – Film Institute Ohrid Film Academy (part of Prague’s FAMU)
“It has driven me from the beginning, this power we have as photographers to capture peoples lives and share their stories, feelings, emotions with millions of people around the world. My mission in life is to use that power for a bigger cause, to give voice to those who go unheard, to make people more aware of everyday problems in our environment and finally to make a change.” – KostaDupcinov

KostaDupcinov 1985 yılında Makedonya’nın Bitola kentinde dünyaya geldi ve burada bugüne kadar çalıştı. Fotoğrafçılığa olan sevgisi, büyükbabasının onun fotoğraflarını çekmesi ve gelişmesini kaydetmesi ile başladı ve esinlenerek onu izleyerek arttı..Küçük bir çocukken fotoğrafa ısındı ve hissetti.
2006 yılında profesyonel olarak Bitola’da bir fotoğraf stüdyosunda çalışmaya başladı. Ulusal TV Kanal 5’te çalıştı. Fotoğraf Sinema Kulübü Bitola’ya üye olarak 2011’de sergilere katıldı ve o zamandan beri çalışmaları ile çeşitli ödüller kazandı. 40’dan fazla ortak sergide yer aldı.
Şu anda FIOFA’da okuyan Master öğrencisi – Ohrid Film Akademi.(Prag’da bulunan FAMU’ya bağlı bir Akademi)
Kosta Dupchinov’un Fotografik Görüşü şöyledir;
“Fotoğrafçı olarak insanların yaşamlarını yakalamak ve hikayelerini, duygularını, milyonlarca insanla paylaşmak için sahip olduğumuz bu güç beni baştan çekti. Hayatta görevim, o gücü daha büyük bir sebeple kullanmak, duyulmamı sesleri yüzeye çıkarmak, çevremizdeki günlük sorunlardan daha fazla haberdar etmek ve nihayetinde bir değişim yapmaktır ”