Sevgili Murat Özçelik,Afyon Frig Fotoğraf Derneği kurucu Başkanı ve halen Yönetim Kurulu Başkanı..
İyi bir fotoğrafçı ve iyi bir insan..
Online Sergisi Frigya ile Şubat ayında konuğumuz olan sevgili dostumuza çok teşekkür ediyoruz..
Kısaca kendi satırları ile Murat Özçelik…sonrada sergisi hakkında açıklamalar..
sevgiyle kalın..

12 Nisan 1976 tarihinde , Afyon Emirdağ ilçesinde doğdum. İlköğrenimimi Afyon’da , orta öğrenimimi Eskişehir’ de tamamladım. Sonrasında , Doğu Akdeniz Üniversitesinde Turizm İşletme lisans programını bitirdim. Uzun bir süre turizm sektöründe uğraş verdikten sonra, 2002 yılında Dış Ticaret alanında çalışmaya başladım. Halen Afyon’ da yerleşik firmam da Dış Ticaret ile uğraşmaktayım.

Ortaokul yıllarında başlayan fotoğraf merakıma , uzun bir ara sonrasında 2010 yılında tekrar başladım . Zaman zaman, macro , ornito ve manzara gibi çalışmalar yapsam da , insan , sokak , ve ‘o an’ fotoğrafları çekmekten daha çok keyif alıyorum, çekim sırasında yaşananlar, her karenin hikayesi , her karenin duygusu bir başka tat katmakta bana göre fotoğrafa,fotoğrafta insanla çalışmak ve insanı anlamak çok değerli.

2014 Ocak ayında kurulan AFFD l Afyon Frig Fotoğraf Derneği kurucu başkanı ve mevcut Yönetim Kurulu Başkanıyım. FIAP tarafından 2014 yılında AFIAP ve 2015 yılında EFIAP ünvanlarına layık görüldüm. İlk kişisel sergim olan “Memleketimden İnsan Manzaraları” ‘nı Eylül 2014 de Afyon’da açtım , aynı sergi 2014’de Konya ve 2016’da Trabzon’ da sergilendi . Birçok karma sergide yer aldım,dernekler ve fotoğraf topluluklarında fotoğraf sunumları ve söyleşiler yaptım. Ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında ödüller aldım .AFFD l Afyon Frig Fotoğraf Derneği bünyesinde “Temel Fotoğraf Eğitimi “, “Portre” ve “Belgesel” fotoğraf atolyelerinde eğitmenlik yapmaktayım, dernek bünyesinde her yıl düzenli bir şekilde iki temel fotoğraf eğitimi,bir portre atolyesi,bir belgesel atolyesi ,iki photoshop eğitimi ( giriş ve ileri düzey) organize etmekteyiz. Bununla birlikte diğer dernek ve fotoğraf toplulukları ile etkileşimlere girerek ortak etkinlikler düzenleme yolu ile fotoğraf sanatına katkı verme çabası içindeyiz. Her alanda olduğu gibi fotoğraf sanatında da örgütlenmenin değerli ve vazgeçilmez olduğu bilinci ile çalışmalarıma devam etmekteyim.

Sergi Hakkında;

Milattan önce 12. Yüzyılda balkanlardan Anadolu’ya göç eden bir milletin kurduğu Frig medeniyetinin kalıntıları günümüzde Frigya diye adlandırılmakta, Afyon-Kütahya- Eskişehir illeri sınırları içerisinde bulunmaktadır. Taş ustalıkları ve günümüze kadar ulaşan destanları ile meşhur bu medeniyet, M.Ö. 700 yıllarında Kafkasya’dan gelen Kimmerlerin istilası ile dağılmıştır, sonrasında Lidya’lıların egemenliği altına girmiştir. Frig medeniyeti sadece Anadolu’yu değil Avrupa’yı ve günümüz dünyasını da etkileyen eserler bırakmışlardır. Fransız Devrimi sırasında sembolleşen, özgürlük simgesi Frig şapkası veya günümüzde hala kullanılmakta olan Pan Flüt gibi.
Bugün Frigya diye adlandırılan bölge zengin tarihin yanı sıra bir kültür ve doğa coğrafyasıdır. Özellikle Frig vadisi diye anılmakta olan Afyon, Kütahya ve Eskişehir illerini kapsayan bölgede ki doğal tüf oluşumlar (Peri bacaları), kültür ve ananelerini , Anadolu’ya özgü misafirperverlik, hoşgörü ve paylaşım olgularını korumayı başarmış yöre halkı, otantik köyleri, Emre gölü gibi doğal güzellikleri ile Frigya alternatif bir rota özelliği taşımaktadır.
Online sergide ki fotoğrafların en eskisi 2013 tarihlidir. Bu online sergide Frigya’nın Tarihi, Kültürel ve Doğal güzelliklerini göstermeye çalıştım, keyifli seyirler.

Saygılar.
Murat Özçelik