Mersin Olba Fotoğraf Derneği Onur Üyesi olan Reha Bilir,Nisan Online sergimize katılarak bizi bir kez daha onurlandırdı.
Kısaca kendi sözcükleri ile Reha Bilir;
Beyşehir’de doğan Reha Bilir, asıl mesleği fotoğrafçı olarak bilinse de aslında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu olup, serbest eczacı olarak çalışmaktadır.
Uluslararası Fotoğraf Federasyonu (FIAP) patronajlı yarışmalardaki ödüllerinden dolayı 2003 yılında AFIAP unvanı ile 2014 yılında yine FIAP tarafından uluslararası alandaki fotoğraf çalışmalarından dolayı ESFIAP (FIAP Hizmet Ödülü) ile ödüllendirildi.
Türkiye’nin en saygın fotoğraf ödüllerinden olan Şinasi Barutçu Kupasını 2008 yılında, Sami Güner Kupasını ise 2009 yılında kazandı. Reha Bilir’in fotoğraf yolculuğunda kendi üslubuyla anlattığı çalışmaları pek çok ülkede karma sergilerde yer aldı. Uluslararası fotoğraf müzelerinde fotoğraf albümleri yer alan Reha Bilir’in, ülkemizde de birçok ilde sunumları ve fotoğrafları sergilendi.
Reha bilir sadece fotoğraf çekmek değil fotoğrafa yeni başlayanlara da yol gösterici olabilmek amacıyla da birçok ilde fotoğraf severlerle fotoğraflarını paylaştı ve fotoğraf felsefesi üzerine söyleşiler yaptı. Yurt içi ve yurt dışında fotoğraf dergilerinde söyleşileri yayınlandı. Türkiye, Endonezya, Çin, İtalya, Benin, Lüksemburg, Kanada, Umman, Belçika, Lüksemburg, İtalya, Kazakistan’da fotoğraf temel eğitim seminerleri verdi.
“Dijital Kareler” adını verdiği sergisi ile Pamukbank tarafından yayınlanan Türkiye’de Fotoğraf isimli yayında, fotoğraf üzerinde bilgisayar ortamında düzenlemeler yapan ilk Türk fotoğrafçılar arasında gösterildi.
Birçok dergi, gazete ve mesleki yayında röportajları, fotoğrafları, portfolyoları yayınlandı. Uluslararası ve ulusal birçok yarışmada jüri üyesi olarak yer aldı. Uluslararası fotoğraf etkinliklerinin organizasyonunu gerçekleştirdi. 30’un üzerinde farklı ülkede sergiler açtı.
1999 yılında İsviçre’de Dünya Kupası, 2004 yılında İngiltere’de mansiyon kazanan ülke takımlarında yer alan Reha Bilir, toplam 5 kez ülke takımına seçildi.
Beyşehir’in Yeşildağ kasabasındaki “Leylekler Vadisi”nin fotoğraflarla ülkede ve yurt dışında tanıtımına katkılarından dolayı, Yeşildağ Belediyesi tarafından 2004 yılında fahri hemşehrilik belgesi ile ödüllendirildi.
Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği – EFSAD’ın üyesi, Uluslararası Fotoğraf Sanatı Derneği – UFSD’nin başkanı olan fotoğrafçının ülkemizde ve yurt dışında birçok dernek, federasyon ve üniversitede fotoğraf etkinliklerine, fotoğraf günlerine, sempozyumlara, panellere, fotoğraf fuarlarına fotoğraflarıyla ve birikimleriyle davet edilen fotoğrafçı, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde üç yıl temel ve ileri seviye fotoğraf dersleri verdi. Konya’da faaliyet gösteren Sille Sanat Sarayı isimli sanat topluluğunun kurucusu ve yöneticisidir.
Selçuk Üniversitesi Fotoğrafçılık Topluluğu – (FO – TO ) tarafından 10 yılda bir verilen “Onursal Üye” (Hon. SUPC) ünvanı 2012 yılında Reha Bilir’e verilmiştir.Ayrıca, Bengladeş Fotoğraf Federasyonunun, merkezi Amerika’da bulunan Görsel Dostluklar Topluluğunun, Swan Sanat Topluluğunun, Hindistan’da FOCUS Fotoğraf Derneğinin, Mersin Olba Fotoğraf Derneğinin, Gaziantep İpek Yolu Fotoğraf Sanatı Derneğinin, Siverek Fotoğraf Sanatı Derneğinin onursal üyesidir.
Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu tarafından düzenlenen 7. Dünya Kupası – 2012 yarışmasına jüri üyesi olarak davet edilen üç fotoğrafçı arasında yer almıştır. Reha Bilir, FIAP tarafından Dünya Kupasına jüri üyesi olarak davet edilen ilk ve tek Türk fotoğraf sanatçısıdır.
Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP’ın Türkiye’deki ofisinin yöneticiliğini yapmaktadır.