Mersin Olba Fotoğraf Derneği’nin Temel Fotoğraf Eğitimini alarak aramıza katılan Sevgili Selma Demirkol,derneğimizin “Atom Karıncası “,çalışkan hesabını bilir ve olmadığı zamanlar elimiz ayağımıza dolaşır..
Fotoğrafa hayatında yer verir vermesine ama üretmekten hiç geri kalmaz,işin idari yönünü başarı ile yürütürken,fotoğraf çekmeyi ihmal etmez.Fotoğraf onun için Hayatın kendisidir,gönül gözüdür,gönülden bakabilmektir.
2 dönemdir Yönetimde yer alan Selma Demirkol önce Saymanlık,içinde bulunduğumuz dönemde ise Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir..
İyi ki varsın Selma dedikten sonra sözü ona bırakıyoruz..Online sergimizi keyifle gezmeniz dileğimizle,Mahacina huzurlarınızda..

Ben Selma Demirkol;
Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfında gönüllü (TEGV).2012 yılında Mersin Olba Fotoğraf Derneğinde temel eğitim seminerine katıldı.2016 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü bitirdi.Mersin Olba Fotoğraf Derneği ‘n de iki dönem Yönetim Kurulu üyesi aynı zaman da eğitim kadrosunda yeralmakta.
Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı ayrıca TFSF temsilcisi
2014 ”Panorama Mersin” ,2017 “Keşanlı Ali Destanı”,2018″Anka Üreten Kadın Derneği ile ortak proje ile sergilere imza attı.Panorama Mersin çeşitli illerde sergilendi aynı zamanda bu isimde bir fotoğraf albümü oluşturuldu..
2014 yılında Global Photographic Union GPU CR1
2015 yılında”Artıst Fıap”(Afıap)
2015 yılında GPU Aphrodite ünvanlarını aldı.
2016 Fıap kataloğunda fotoğrafı yayımlandı.
2017 “Fotoğrafımızda 1960 tan Günümüze” adlı kitapta yer aldı.(Kitabın ortaya çıkmasında ekip ile birlikte çalıştı)

Tutku,sevgi ve özlem, anlatmak istediğiniz herşeydir fotoğraf..Kendinizi bu büyülü dünyaya bırakın ve zamanı unutun…Fotoğraf aşktır,sevdadır,umuttur,hayatı paylaşmaktır.Kimi zaman sahip olmak istediklerinizi gösterir kimi zaman kaybettiklerinizi hatırlatır.Herşey, gözünüzün gördüğü, parmağınızın dokunduğu bir küçücük düğmeyle başlar.İçine girersiniz o yaşamın,o kişinin hayatını anlatırsınız.Bazen bir çocuğun gülücüğü bazen de yaşamın zorluğunu derin izlerle yüzüne yansıtmış bir teyzenin hüznünü görürsünüz kadrajınızda.Kendinizi unutursunuz, o anı en iyi, en güzel nasıl ölümsüzleştiririm diye düşünürsünüz..Bazen bir çiçek fotoğraflamak istersiniz bazen de özgürlüğe kanat çırpan kuşları…
Fotoğraf;doğayı yeniden yorumlamak,güzele ulaşmak,değişik teknikler denemek,özgürce anlatmak,geçmişi geleceğe aktarmaktır bazen..Belgelemek,anı yakalamak,biriktirmek,duyguları anlatmak demektir bazen de.. Fotoğraf emek isteyen ,gönül gözüyle görülen gizemli bir dünyadır..
Fotoğraf hayattır..
Hayatın zorluklarını unutmak ,hayatınıza renk katmak ,mutlu olmak,bakış açınızı değiştirmek için fotoğraf çekin…Aslında fotoğraf çekmek için sebep aramanıza gerek yok ….
Fotoğraf hayatın kendisidir.Gönül gözüdür.Gönülden bakabilmektir..

MAHACINA

Çin ülkesi için Çina ve büyük Çin ülkesi için Mahacinadeniyor.Miao ve Shui etnik grupları yaşıyor.Nüfus artmasın diye kontrol altında tutuluyor.Pirinç ve mısır yetiştirilerek geçim sağlanıyor.
Çin Halk Cumhuriyetinin güneybatısında yeralanGuizhou eyaletinin merkezi olan Guiyang şehrine gittik.Şehrin ilk inşa edilişi 1280’li yıllar olduğu bilinmekte.
Ülkeye adım ataratmaz etrafı incelemeye başlıyorsunuz.Kalabalıkseli,birbirine benzeyen binlerce yüz ama onlar içinde siz ilginçsiniz.Hemen birlikte fotoğraf çektirmek istiyorlar ve ülkenizi soruyorlar.
Masalsı hikayeleri var.Bir gün bir manda bir köylüyü boynuzlarıyla korkutup uzaklaştırmış,aslında asıl niyeti onu kaplandan korumakmış.Bir başka hikayeye göre bir sene ülkede kıtlık olmuş,insanlar açlıktan ölmek üzereyken yine bir manda başını sağa sola sürterek kendini öldürmüş ki insanlar eti ile açlıktan kurtulsun.Bu fedakarlığı ancak bir anne yapar diyerek manda da anne ruhu olduğuna inanmışlar.Bu nedenle manda kutsaldır,kesmezler.13 yılda bir ‘’manda festivali’’yapıyorlar.
Miaoköyü,gelenekselkıyafetler,çalgılar ve ‘’Nihao’’ diyerek karşılayan yerel halk,pirinç şarapları ikram ederler.İçmeyi kabul etmelisiniz.
Biz oradayken tüm festivallere katıldık.Köylerinigezdik,sofralarınaoturduk.Güler yüzlü, sıcak insanlarla güzel dostluklar kurduk.Bu dostluk 2013’ten bugüne karşılıklı gidiş gelişlerle devam ediyor.