Yükleniyor Etkinlikler

« All Events

  • Bu etkinlik geçti

MUSTAFA ŞAHBAZ’IN VİZÖRÜNDEN BOZKIRIN SÜSÜ 23 OCAK’TA OLBA EVİ’NDE..

23 Ocak 2019 @ 19:00 - 20:00

Mustafa Şahbaz

1952 yılında Mersin’de doğdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu

1980 yılından beri Mersin’de serbest avukat

Amatör olarak fotoğraf çeker( özellikle doğa, kırsal alan ve sürü fotoğrafları, makro, portre)

Fotoğrafta Hiçbir unvanı olmayan üretken bir fotoğrafçı

Evli ve 2 kız çocuğu babası ve torunu  Kerem onun canı

BOZKIRIN SÜSÜ 

Anadolu bozkırlarında mutlaka görmüşsünüzdür. Ucu bucağı görünmeyen, sessizliğin ve ıssızlığın ortasında, bir toz bulutu dikkatimizi çeker önce, dikkatli bakınca, ya da toz bulutu yaklaştığında, görürüz ki; başlarında çobanları, Çoban köpekleri ve eşeğiyle yakın köyün koyun sürüsü veya sürülerinden bir ya da birkaçıdır. Kimimiz ‘normaldir, buralarda sık-sık görmek mümkündür, der  aldırmaz, geçer gideriz, kimimiz ise farklı düşünceler üretip, ekonomik açıdan veya toz-toprak koku içindeki, böyle bir yaşantının zorluğundan v.b. değerlendirmeler yaparız.

Oysa böyle bir görüntüyle karşılaşan fotoğrafçı için o görüntü bulunmaz bir fırsattır. Fotoğrafçı o an sürünün etini-sütünü düşünemez. Hele bu görüntü, sabahın ilk saatlerinde ve güneşin batmaya yakın olduğu, renklerin iyice ısındığı, kızardığı saatlere rastlarsa, Sürünün çıkardığı toz bulutunun içine, ters ışık, ya da yarım ters ışıkla kızıl güneşin girmesi sonucu, toz bulutunun boyanması, yine ters ışığın sürüdeki koyunların sırtını ışıkla çizmesi, fotoğrafçının tablo gibi fotoğraflar üretmesini sağlar. Bu güzel görüntüler BOZKIRIN SÜSÜDÜR

İnsanoğlunun yaradılışından beri, hayvanlardan yararlandığını hepimiz biliriz. Toprağını ekip dikmek için, taşıma ve ulaşımını sağlamak için, yününden derisinden faydalanmak için, kendisini koruması için, haberleşmek için, en bilineni de eti ve sütü için. Kendimden hareketle, tüm bunlara ek olarak FOTOĞRAFLAMAK için yararlandığımızı da eklemek istiyorum.

Yukarda belirttiğim gibi, Gün doğumu ve batımı saatlerinde, sürünün hareket halindeyken çıkardığı toz bulutu, ters-kızıl ışığın sürünün sırtını ışıkla çizdiği, toz bulutunu boyadığını, birde sürünün bulunduğu mekânın farklılığı ve hoşluğu, fotoğrafçıyı cezbeder, haliyle zevk alınan-huzur duyulan bu ortamdan güzel fotoğraflar üretilir. Bence, fotoğraf; hangi konuda olursa olsun, fotografik özelliklerinin yanında, fotoğrafa bakanı da içine çekmelidir. Alıp götürmelidir. Sürü fotoğraflarında da durum budur, Bende orada olsaydım, o anları yaşasaydım gibi.

Sürü fotoğraflamak, fotoğrafçıya; sürü sahiplerinin hayvanlarına bağlı olarak kışın sıcak, yazın ise serin olan yerlerde kaldıklarını, çobanların soğuk ve yağışlı havalarda korunmak için kepenek giydiklerini, çoban köpeklerinin, çobana sadık olarak, çobanı ve sürüyü nasıl koruduklarını, hangi yörede- ne zaman-ne şekilde sağımlarım yapıldığını, yavrulama zamanlarını, gündüz yaz sıcağında hava biraz serinleyinceye kadar koyunların yaylıma çıkmayıp birbirlerine yaslanarak yattıklarını, yaz aylarında yaylıma gece de çıktıklarını, vücutlarındaki tuz eksiklilerinin tuz yalatmak suretiyle giderildiğini, doğumları sırasında koyunun nasıl tek başına doğum yaptığını, kuzunun doğumdan sonra yarım saat içinde ayağa kalktığını,  bölge insanının yaşantısı gibi. Bu yaşamla ilgili çok şeyler öğretir.

Fotoğrafçı, mutlak olarak bulunduğu çevreden etkilenir, ya da, özlem duyduğu coğrafya ve insanları fotoğraflamaya çalışır. Anadolu bozkırları ve Toros dağları benim çocukluğumun geçtiği yerlerdir. Bu nedenle, kırsal bölgeye yönelik fotoğraflar çekiyor, özellikle de sürü fotoğrafları çekiyorum. Sürü fotoğraflarımın çok büyük bir kısmını Toros dağlarının kuzeyinde Konya-Ereğli, Karapınar (Meke Bölgesi),Ulukışla ile Toros dağlarında göçebe yaşayan Yörüklerin bulundukları yerlerde çekiyorum. Tüm bunlara ek olarak da, birlikte fotoğraflar çektiğim arkadaşım Mekeci (Memduh Ekici) ile fotoğraf konusunda tercihimizin benzer olması, coğrafyanın da uygun olması, fazlaca sürü fotoğrafları üretmemizi sağladı.

Sürü fotoğraflamak için İç Anadolu Bölgesi en uygun coğrafyadır. Küçükbaş hayvanların (özellikle koyun)  gerek iklim gerekse arazi yapısı olarak yetiştirilmesine uygun olan bu bölgedir. Diğer bölgelerimizde yoğunluk bu derece  değildir.

Sürü fotoğrafçılığının zevkli taraflarının yanında zahmetli ve tehlikeli yanları vardır. En kolayı, arabayla giderken yol kenarında sürüyü görüp, hemen arabadan inip yol kenarından fotoğraflamaktır. Zahmetli ve tehlikeli yanları ise, Issız bozkırlarda ve dağlarda, arabanın gidemeyeceği yerlere, güneş doğmadan varıp, çoğu zaman kilometrelerce yaya gitmek, arazi yapısına göre giyinmek ( su ve karda çizme, kene ve diğer böceklere karşı tedbir),Çoban köpekleri ve diğer saldırması zarar vermesi muhtemel hayvanlara karşı tedbirli olmak(köpek- sinek kovucu v. b. ),kurtulabilmek için kaçma durumu, huysuz bir çobanla kötü diyalog,  saatlerce sürü fotoğraflayınca üste başa  sinen koku v.b. Zevkli yanlarına ise, doyum olmaz, Çobanla hoş bir sohbet, çalı çırpı ateşiyle isli çaydanlıkta demlenen çayı içmek, yufka ekmekle oracıkta domates peynirli bir ziyafet, çoban köpeklerinin, alışınca kendilerini sevdirmeleri müthiş bir haz verir.

Etkileyici sürü fotoğrafları, 24 saatlik süre içerisinde, gün doğumu ve batımı saatlerinde, toplam yarım saatlik bir zamanda, sürünün yaylıma çıkarken veya yaylımdan dönerken çekilenlerdir. Bir de, o anlarda geçtikleri yerden toz çıkarıyorlarsa, işlem tamamdır.

Özellikle böyle görüntülerden oluşan, 67 fotoğraftan ibaret toplam süresi 8,5 dakikalık ‘’BOZKIRIN SÜSÜ’’ fotoğraf-slayt gösterim…

İYİ SEYİRLER…

Saygılarımla…

MUSTAFA ŞAHBAZ

Detaylar

Tarih:
23 Ocak 2019
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi

Detaylar

Tarih:
23 Ocak 2019
Saat:
19:00 - 20:00

Mekan

Olba Evi
2204. Sokak 5 A, Eğriçam Mahallesi, 33110 Yenişehir/Mersin
Mersin, 33110 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0532 411 47 83 Hulki Muradi