Ekim ayında Online sergimizde Denizli’den fotoğraf ustası bir dostumuz var.Oğuz Miraç Sönmez…Orda Burda İnsan diyor ve kadrajlarına insanları hapsediyor..

Kendi sözcükleri ile Oğuz Miraç Sönmez;                                                                

1996 yılından bu yana Denizli’de yaşamaktayım.  Sanat fotoğraflarına, ayrıca sanat üretimlerine uzun bir süredir ilgi duyuyordum.  Günün birinde Denizli Fotoğraf Sanatı Derneği (DEFSAD) ile tanıştım. Bu tanışma, benim fotoğraf sanatına olan ilgimin geçici olup olmadığını sınamamı sağladı. Üyesi olduğum derneğin haftalık toplantılarına, hiç aksatmadan katılmaktan kendimi asla alıkoyamadım.  Böylece fotoğraf sanatının bende kalıcı bir etkisi olduğunu fark ettim.

Yine günün birinde, bazı fotoğraflarıma duygu yükleyebildiğime inanmaya başladım. Bu sanı, beni sanat fotoğrafları üretebileceğim şeklinde bir inanç ve umuda sürükledi.  Bunun üzerine, kendimi bu sanatla ilgili olarak geliştirmeye karar verdim. Kuramsal ve pratik olarak emek verdim ve çalıştım. Bu benim için bir zevkti zaten. Bu arada, ilk adımlarımı atmaya çalışırken, bir dünya fotoğraf sanatçısı olan Mehmet Çakır’ın, adeta küçük bir çocuğa yürümeyi öğretir gibi bana verdiği katkıları oldukça belirleyici olmuştur. Bu arada;

*İki mesleğim var. İki diplomam var. Bunlardan birisi, güncel konumuzu ilgilendiren,  “Görsel-İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık” unvanıdır.

*İkisi kişisel olmak kaydıyla, karma sergilerde de fotoğraflarımla yer aldım.

* Çok sayıda ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmasında, sayısını tam bilmediğim halde sanırım en azından 200 civarında ödül kazandım. (Madalya, mansiyon ve sergileme)

*Geometri, felsefe, psikoloji, sinema, zihinsel olarak yoğun ilgi alanlarımdır.

*Ayrıca, satranç ve briç merakımın da olduğunu söylemeliyim. Sporu sevmesem de etkin olarak yapmaya çalışıyorum. Vahşi doğa içine çadır kurmayı ya da doğa ile baş başa kalabileceğim fırsatları hiç kaçırmak istemem.

* Dünyadaki genel kabul üzerinden hareket edersem, uluslararası fotoğraf sanatçısı olduğumu gösteren AFİAP unvanına sahibim. Ama şunu da belirtmeliyim ki, bu unvanın, benim fotoğraf sanatçısı olduğumu kanıtlayacak bir veri olduğuna pek de inandığım söylenemez. Yolun çok başında olduğumu düşünüyorum çünkü.

Ama kendime söz verdim. HAYALLERİMİN PEŞİNDE KOŞMAK İÇİN YAŞAYACAĞIM. HEDEF, ULAŞILACAK BİR ŞEY DEĞİLDİR. YOLUN TA KENDİSİDİR.

 Bir gün gerçek bir fotoğraf sanatçısı olduğuma kendimin de inanabileceği yetkinliğe ulaşmak için çalışacağım.

Sevgiyle kalın.

 OĞUZ